Naši studenti připravili výstavu o životních osudech Imricha Horvátha, vojáka romského původu, který bojoval na podzim 1944 v karpatsko-dukelské operaci. Zapomenutý osud odbojáře zpracovala skupina studentek ze 6.A a 7.B prostřednictvím několika informačních panelů. O ilustrace nejdramatičtější části příběhu se postarala třída 4.A pod vedením paní učitelky Šmolíkové.
Životním příběhem Imricha Horvátha jsme se zabývali v rámci projektu „Sdílená zkušenost. Osobní příběhy jakou součást lokální historie“, který nabízí osobní setkání žáků s příslušníky tzv. druhé generace. Studenti naší školy tak měli možnost setkat se s neteří Imricha Horvátha paní Růženou Ďorďovou. O tom, jak silně toto setkání na studenty zapůsobilo, svědčí i fakt, že jí ve své výstavě věnovali podobný prostor jako jejímu strýci. Příběh odkryl zúčastněným studentům problémy romské menšiny nejen v minulosti, ale i dnes.
Vernisáž výstavy proběhla v naší škole 16. ledna. Tento týden představily studentky výstavu v Praze na akci „Holocaust a protinacistický odboj očima žen“, kterou u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti zorganizovali Antikomplex a Schola fidentiae.
Mgr. Kateřina Jonášová