Dějepis
Dějepis se v současné době vyučuje v primě až sextě s dotací 2 hodiny týdně, v septimě pak záleží na volbě zaměření – společenskovědní třída má 3 hodiny týdně v septimě a 4 v oktávě, v přírodovědné třídě končí dějepis v septimě (2 hodiny týdně).
V septimě a oktávě si je možné zvolit seminář moderních dějin (2 hodiny týdně), v oktávě pak maturitní seminář z dějepisu (1 hodina týdně).
Dějepis tvoří důležitou součást vzdělání, proto se u studentů snažíme posilovat vztah k historii napříč všemi ročníky. Součástí výuky jsou návštěvy plzeňských muzeí (Západočeské muzeum, Národopisné muzeum), exkurze (Itálie, jižní Morava, Lidice, Dachau, Osvětim), vzdělávací programy organizace Post Bellum (jsme školou Paměti národa). Nejen genocidu Židů si připomínáme v lednu Dnem holocaustu, pro septimány je určen seminář v Terezíně. Pro zájemce jsou určeny projekty Příběhy našich sousedů (Post Bellum) a Sdílená zkušenost (Schola fidentia).
Historická témata jsou nabízena také v rámci ročníkových prací v septimě.
Naši žáci se každý rok s úspěchem účastní Dějepisné olympiády.
Žáci na nižším gymnáziu pravidelně využívají pracovní sešity Hravý dějepis 6-9 nakladatelství Taktik, k dispozici mají řadu učebnic SPN DĚJEPIS 6-9.
Na vyšším gymnáziu jednotné učebnice nejsou, učitelé používají rozličné studijní materiály.
Změny platné od šk. roku 2026/27
Dějepis se vyučuje v primě až oktávě s dotací 2 hodiny týdně. V septimě a oktávě si je možné zvolit seminář moderních dějin (2 hodiny týdně), v oktávě pak maturitní seminář z dějepisu (1 hodina týdně).